Literárně historické souvislosti
(Výpisek z doslovu ke knize, autorem je L. Bosch.)
Tento román řadíme k dílům beatnickým. Hlavní hrdina se bouří bez ohledu na následky. V díle ale najdeme také prvky kultury hippies a to zejména inspiraci LSD a peyotlem (indiánská droga). Postava náčelníka Bromdena vznikla právě pod vlivem této drogy. Román je ceněn pro svoji mnohovrstevnost – najdeme zde témata z oboru psychologie, psychiatrie, medicíny, literatury, mezilidských vztahů, náboženství, americké lidové kultury a dalších.
Další zpracování:
Dílo bylo přepracováno do podoby divadelní hry, vznikl dále oscarový film a coby divadelní hra se hrála i u nás ještě před rokem 1989. Jinak v roce 1979 byla kniha vydána i u nás a prodalo se jí 380 tisíc výtisků.
Beatníci, beat generation
Jedná se o pojem zahrnující kulturní hnutí přelomu 50. a 60. let. Jednotliví spisovatelé byli naprosto odlišní a psali zcela odlišná literární díla. Co je ovšem spojovalo, byl pohled na svět a jeho prožívání. Autoři se vědomě bouřili proti konvencím své doby, užívali si svobody, žili bohémským způsobem života, což zahrnovalo také užívání drog a alkoholu, podle jejich názoru jim užívání drog zlepšovalo kreativitu. Svoji tvorbu doprovázeli jazzem, a aby byli v kontaktu se svými čtenáři, začali svoje díla veřejně recitovat. Častým způsobem jejich života bylo popojíždění po státech a prosté prožívání tohoto cestování. Ve svých textech byli naprosto upřímní, což čtenáře často šokovalo. Součástí beatníků byl také buddhismus, kterému se mnozí věnovali. Beatníci jednoznačně odstartovali vznik hnutí hippies, které se stalo masovým hnutím.
Jack Kerouac - román Na cestě (1957)
Allen Ginsberg - básnická sbírka Kvílení (1956) - po jejím uveřejnění byl zatčen nakladatel Lawrence Ferlinghetti s tím, že nejde o poezii, ale o propagaci alkoholismu a fetování, osvobodil ho soud, který prohlásil, že i toto je umělecké vyjádření
William S. Burroughs – byl závislý na heroinu a takový katalog nelegálních drog podává například ve svém díle Feťák.
Obsah